सिरिया युद्दको कारण सामान्य जानकारी ।

सिरियामा चलिरहेको युद्द सिभिल वार नभएर सिभिल अनरेस्ट वार हो । यो सन २०११ मा सुरु भएको थियो । अहिले भैराखेको सरकार हटाएर सेकुलर सरकार निर्माण गर्ने उद्देश्य अनुरुप त्यहिका नागरिकहरुले सरकार बिरुद्द गरेको युद्द हो ।तिनै क्रान्तीकारी नागरिकहरु मिलेर फ्री सिरियन आर्मी नामक बिद्रोही शक्तिको निर्माण गरे । यो समुहलाइ युरोप देशहरु अमेरिका, युके, फ्रान्स, जर्मनी र अरब देशहरु साउदी कतार जोर्डन र टर्किको पुर्ण सपोर्ट छ ।

कतार चाहिँ सरकार र बिद्रोही दुबैलाइ सहयोग गर्दैछ ।

यो युद्द्लाइ एक किसिमको धार्मिक युद्द पनि मान्न सकिन्छ । सिरियामा १३ % सिया धर्म मान्ने छन भने ८३% सुन्नी धर्म । अहिलेका राष्ट्रपती बसर अल असद सिया हुन । माइनोरिटिले मेजरिटिलाइ शासन गरेको भनेर पनि बुझ्न सकिन्छ ।

सिरियामा चलिरहेको युद्द प्रोक्सी युद्द / शीत युद्द पनि हो । किनकी असद सरकारलाइ रसिया सपोर्ट गर्दैछ । त्यसैगरी इरान र चाइना पनि असदकै सपोर्टमा छन । तर चाइनाले आर्मी या हतियार सहयोग गरेको छैन । त्यहाको रिबेल ग्रुपलाइ अमेरिकाको सपोर्ट छ ।

यहाँ अर्को र्याडिकल अपोजिसन चरमपन्थी गुट पनि छ । जो असदको सरकार हटाएर इस्लामिक सरकार बनाउन चाहन्छ । जवात अल नुस्रा त्यहाको ठूलो चरमपन्थी गुट हो । अल काइदाको शाखा हो यो । त्यही शाखाले २०१६ मा नाम फेरेर जवात फतेह अल साम भएको छ । यो आतंकबादी समुहलाइ साउदी कतारले सपोर्ट गर्दैछन ।

कुराहरु धेरै छन तर यिनै कारणहरुको सेरोफेरोमा सिरियामा युद्द चलिरहेको छ । लाखौ शरणार्थी भएर जोर्डन लेबनन र टर्की गए । कोहि युरोप छिरे । दुई करोड जनसंख्या भएको देश सिरियाका लगभग आधा जनसंख्या तितर बितर हुदैछन । युद्द भएदेखि आजसम्म लगभग अढाइ लाख मानिस मारिइसके । लगभग ६० % प्रतिशत बेरोजगार भएको सिरिया दिनानुदिन आर्थिक बर्बादितिर धकेलिदै छ । दुनियाकै पहिलो सभ्यता मेसोपोटोमिया को सुरुवात सिरियाबाट भएको हो । ।।।।।copied

Author: Mirmee Reporter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *